Przeciwpożarowe Instalacja fotowoltaiczna a Twoje bezpieczeństwo

Ostatnio coraz więcej słyszymy o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Co jest tego przyczyną i na co zwracać uwagę?

 

Pożary w konstrukcjach fotowoltaicznych najczęściej występują w skutek przepięć. Sytuacja ta jest niezwykle groźna we wszystkich konfiguracjach, niewyposażonych w odpowiednie ograniczniki przepięć oraz systemy zabezpieczeń po stronie stałego i zmiennego prądu.

To niewątpliwie jeden z głównych czynników budujących ryzyko pożaru paneli solarnych. Drugi aspekt, to nieumiejętne i nieodpowiednie projektowanie konfiguracji poza akredytowanymi programami projektowymi, co zwiększa ryzyko źle zaprojektowanej konfiguracji. Brak odpowiedniego zaplecza merytoryczno – technicznego, brak akredytacji firmy oraz marna jakość paneli słonecznych, to połączenie, które niemal prosi się o pożar.

Jakich błędów i firm unikać?

Chcąc cieszyć się efektywną i bezpieczną instalacją fotowoltaiczną, należy zwracać uwagę na kilka aspektów:

Akredytacje i certyfikaty firmy montującej panele solarne.

Jakość paneli słonecznych i podzespołów.

Warianty systemu zabezpieczeń chroniących przed pożarem.

Komplementarność oferty danej firmy i jej podejście do aspektów bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że pominięcie choćby jednego z powyższych aspektów zwiększa ryzyko pożaru, wadliwości czy braku efektywności w Twojej przyszłej konfiguracji fotowoltaicznej. Decydując się na podwykonawcę, zawsze sprawdzaj firmę, dopytuj o szczegóły techniczne i te związane z bezpieczeństwem. Działając w ten sposób, ustrzeżesz się ryzyka.

Panele solarne są bezpieczne i to nie one powodują pożary. Pożary powodują błędy ludzkie, brak wiedzy, brak odpowiednich zabezpieczeń oraz przede wszystkim niekompetencje danej firmy, nastawionej wyłącznie na zysk mimo faktu, że nie znają się na swoim fachu.

Nie oszczędzaj, postaw na jakość i bezpieczeństwo

Mając na względzie powyższe ralia, nasuwa się pytanie czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoim, swojej rodziny, czy swoich pracowników. Nie wspominając o wyrzyconych w błoto pieniądzach. 

Jako firma Mądry Prąd przede wszystkim stawiamy na jakość podzespołów. Projektowane i wykonywane przez nas instalacje, realizowane są w oparciu o dedykowane i akredytowane oprogramowanie.

W naszych realizacjach stosujemy wyłącznie zabezpieczenia renomowanej niemieckiej firmy DEHN, której jesteśmy autoryzowanym instalatorem.

Przekrój każdego przewodu użytego w instalacji jest wcześniej przeliczany oraz projektowany z 20% zapasem mocy, zaś zaprojektowane instalacje każdorazowo uzgadniamy również ze specjalistą PPOŻ.

Jeżeli efektywność i bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej jest dla Ciebie istotnym połączeniem, skontaktuj się z nami.