Opłata mocowa

Opłata mocowa

Elektrownie w Polsce nie są przygotowane na coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, potrzebujemy modernizacji i nowych źródeł energii. I tu właśnie pojawia się opłata mocowa.

Opłata mocowa powstała w celu zebrania środków na budowę nowoczesnych elektrowni oraz modernizację już istniejących. Jest doliczna do każdej Wh pobranej z sieci energetycznej, a nalicza ją dystrybutor energii elektrycznej (np. TAURON Dystrybucja, PGE Dystrybucja).

Ile zatem wynosi ta opłata mocowa?

Jest to kwota dla gospodarstw domowych wyrażona w stawkach miesięcznych:

– 2,30 zł brutto przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh(rocznie)
– 5,51 zł brutto przy zużyciuod 500 kWh do 1 200 kWh (rocznie)
– 9,19 zł brutto przy zużyciu powyżej 1 200 kWh do2 800 kWh(rocznie)
– 12,87 zł brutto przy zużyciu powyżej 2 800 kWh (rocznie)

Przykład opłaty mocowej:

Dla przykładu dom jednorodzinny zamieszkały przez rodzinę 2+2 statystycznie zużywa w ciągu roku około 5000 kWh prądu. Czyli płaci za prąd około 250zł miesięcznie. Do tych 250 zł zostanie doliczone każdorazowo 12,87 zł brutto!
Daje to roczną kwotę w wysokości 154,44 zł
Dużo, nie dużo? Ocenę zostawiamy Państwu.

A jak jest w przypadku przedsiębiorstw:

Tutaj sprawa trochę się komplikuje. Dla wszystkich przedsiębiorców z taryfą C,B,A opłata naliczana jest:

W dni robocze tj. od poniedziału do piątku z wyłączneiem dni ustawowo wolnych od pracy, w piętnastu następujących po sobie godzinach, czyli od 7:00:00 do 21:59:59, w tych godzinach naliczana będzie opłata w wysokości netto 0,0762 zł/kWh

I znowu. Dla przykładu firma produkująca meble zużywa w ciągu roku 50 000 kWh energii elektrycznej. Produkcja jak i biuro działają od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 do 15:00, po tych godzinach prąd nie jest praktycznie zużywany. Zatem lwia część energii jest zużywana w godzinach w których opłata mocowa jest naliczana.

Stawka roczna – 3 810 zł netto rocznie.

Co można z tym zrobić?

Aby zniwelować opłatę mocową należy przejść na odnawialne źródła energii.

Odnawialne źródła energii są naszą własną elektrownią, dzięki produkcji prądu na nasze własne zużycie nie musimy pobierać prądu z sieci przy czym nie płacimy opłaty mocowej.